Endodonti

Endodonti, kök kanalı kaynaklı enfeksiyonlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Pulpanın, kendini tamir edemeyecek şekilde hasar gördüğü durumlarda uygulanan tedaviye kanal tedavisi denir. Pulpa dişin en iç kısmında bulunan damar sinir paketinden oluşan yumuşak bir tabakadır. Genellikle kırık dişlerde veya derin çürüklerde ki bakteriler pulpanın iltihaplanmasına yol açar. İltihaplı veya hasar görmüş pulpa temizlenip tedavi edilmezse diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olur ve diş çekimi gerekebilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
1. İlk aşama tedavinin ağrısız olması amacıyla dişe yapılan anestezi ile başlar.
2. Daha sonra çürük temizlenir ve iltihaplı pulpa temizlenir. Kök kanalındaki tüm sinir ve doku artıkları temizlenir.
3. Kök ucuna kadar kanallar şekillendirilir ve uygun solüsyonlarla kök kanalları sıklıkla yıkanır.
4. Kök kanal tedavisi işlemi tek seansta bitirilebildiği gibi herhangi bir yoğun enfeksiyon varlığında birden fazla seansta sürebilir ve seanslar arası dişe geçici dolgu konulabilir.
5. Ardından kök kanallarına yerleştirilen kök kanalı dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur ve kalıcı dolgu yapılarak tedavi bitirilir.


Kanal Tedavisi Ağrılı mıdır?
Kanal tedavisi yapılacak dişe lokal anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir ağrı hissedilmez.


Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Bu dişin durumuna göre değişir. Bazı durumlarda tek seansta sağlıklı bir dolgu yapılabileceği gibi bazı durumlarda da birden fazla seans  sürebilir. Seanslar genellikle 30-60 dakikadır.


Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ömrü Ne Kadardır?
Dişin tekrar çürümesini ve enfekte olmasını önleyici tedbirler alındıktan sonra kanal tedavili bir diş ömür boyu kullanılabilir. Bu süreçte düzenli diş hekimi kontrolü şarttır.
 

Resim
X