Gingivektomi

Estetik gülümseme, son zamanlarda estetik diş hekimlerinden en çok talep edilen tedavi yöntemidir. Bunun nedeni ise daha çok gülümserken diş etlerinin daha baskın olmasından dolayı ortaya çıkan estetikten uzak kalma durumudur. “Gummy smile” olarak da adlandırılan diş etlerinin baskın görülmesi durumu, gelişen tıp dünyasının yenilikleri sayesinde artık tedavi edilebiliyor. Gingivektomi tedavisi uygulanılarak yaşanan bu tip sorunlar ortadan kaldırılabiliyor ve kişiler gülerken daha estetik bir görünüme sahip olabiliyorlar.
Kısa dişler, uzun üst çene yapısı, aşırı çalışan gülme kasları, burnun dudak şekline olan etkisi gibi faktörler, gülümsemelerin estetik açısını etkileyen en önemli faktörler olarak değerlendiriliyor.

Gingivektomi hangi durumlarda uygulanır?
Diş etlerinin fazla görünmesi, estetik gülüş için tehlike arz eder. Bu durumdan kurtulmak isteyenler ise gingivektomi ve gingivoplasti uygulaması yaptırarak yaşanan bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirler. Aynı zamanda bu uygulama, diş boylarının uzatılması için de yapılmaktadır. 


Gingivektomi nedir?
Diş hastalıkları arasında en sık görülen ve rahatsızlık veren durumlardan biri de dişetlerinin fazla görünmesidir.
Bu durumun nedeni, doğuştan kaynaklı olabildiği gibi sonradan yaşanan birtakım sorunlardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Gingivektomi uygulaması, diş eti fazlalıklarının cerrahi müdahale ile alınmasıdır.
Tedavi, hem estetik gülümseme sağlamakta hem de fırçalama ile temizlenmeyen ve dişetleri arasında kalan gıda artıklarının bakteri oluşturmasını engellemektedir.


Gingivoktemi nasıl yapılır?
Hastanın hastalıklı dişlerinden öncelikle plak ve taşlar kullanılan bazı malzemeler yardımı ile temizlendikten sonra anestezi ile dişler uyuşturulur ve tedavi uygulanır. İşlem, diş sayısına göre 1 dakika ile 1 saat arasında uzayabilmektedir. İşlem yapıldıktan sonra hastanın ağız ve çevresini temiz tutması gerekmektedir. Hızlı iyileşme sağlamak için koruyucu bandaj kullanılabilir ve diş ipi veya diş fırçası kullanılmamalıdır.
 

Resim
X