Makaleler

Diş Taşı Temizliği ve Ağız Diş Sağlığındaki Önemli En Sık Sorulan Sorular

Diş taşı temizliği bir diğer adıyla detertraj ve polisaj işlemleri diş yüzeyini doğru fırçalamamaya bağlı  bakteri plağı birikintileri ve besin artıklarını , sigara kahve lekelenmelerini diş yüzeyinden uzaklaştırmayı hedeflediğimiz tedavi yöntemidir. Bu tedavi titreşim oluşturan su ile çalışan  bir cihaz ve scaler dediğimiz aletin kullanarak yaptığımız  işlemin ardından fırça ile dişlerdeki lekelenmeleri giderdiğimiz  bir işlemdir.

NEDEN YAPIYORUZ?
Diş yüzeyinden biriken bakteri plağı ve kolonizasyon diş eti bölgesinde enflamasyona buna bağlı dişetinde kızarıklığa ve diş eti irritasyonuna neden olmaktadır. Başlarda yumuşak dokuda başlayan bu enflamasyon gingivitis olarak adlandırılmakta olup diş 2- 4 günlük bakteri plağı oluşumuyla diş fırçalamamakla başlayabilir. Bunu takiben biz hastalarımızda  diş fırçalarken kanamaya , diş etinde kırmızı bant şeklinde renklenme ve ağız kokusu(halitozis) gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktayız. Gingivitisin ileriki evreleri yumuşak dokudan yayılan enflamasyon sert kemik dokuya da geçebilmektedir. Bu evre periodontitis olarak adlandırılmakta olup hastada artık geri dönüşümsüz bir alveoler kemik kaybına ve dişin destek dokularının yavaş yavaş kaybolmasına ve dişeti çekilmesi dediğimiz problemlere sebep olur. Diyabet hastalarında bu hastalık bakteri plağından bağımsız dahi gelişebilmektedir ve diyabetin 6. komplikasyonu olarak görülmektedir. Periodontitis dişeti çekilmesi ve destek doku kaybına neden olduğu gibi beraberinde dişlerde sallanmaya (mobilite) neden olur. Hastalarımız çiğneme problemleriyle karşı karşıya kalır ve diş etinde ciddi ağrılar başlar. Bu kronik seyirli bir rahatsızlıktır akut olarak dişetinizin çekildiğini göremezsiniz. Uzun yıllar içinde olur ancak tedavi ettirmemekte ısrarcı olursanız 5-6 sene içerisinde dişleriniz çekime gitmek durumunda kalabilmektedir.
En sık sorulan sorulardan biri ‘hocam diş taşlarımı temizlettim dişlerimde hassasiyet oldu hassasiyet 1-2 gün içerisinde geçecektir normaldir. Yoğun diş taşı ve plak birikimi olan hastalarımızda kanama normaldir  ve dişetlerinin kendini  toplaması yaklaşık 1 haftayı bulur. Bazen diş taşlarımı temizlettim ama dişlerim sallanmaya başladı diyen hastalarımız oluyor, şöylemi; o dişleri yerinde tutan dişeti tamamen çekilmiş arada o dişleri tutan şey diş taşlarıdır. Biz bunları temizleyerek aslında dişin gerçek durumunu göstermiş oluyoruz. Aksi takdirde o dişler zaten 1 sene içerisinde kaybedilecek durumda olmaktadır. Diş eti sağlığı diş sağlığı kadar önemlidir. Dişeti pembe mercan renginde olduğunda sağlıklı ; kırmızı ödemli görünümde ise sağlıksızdır.
Sonuç olarak; diş taşı temizliği ağız kokusunun en büyük nedenlerinden biridir , dişlerinizin sallanmasına neden olmaktadır çürük tedavi edilmezse kanal tedavisi kanal tedavi için bile geç kalınmışsa en fazla 1 dişinizi kaybetme durumuz olur. Ancak periodontal tedaviniz (diş eti tedavisi) gerçekleştirilmezse aynı anda birden fazla dişiniz kaybedilir. Sizde sağlığınız için randevu alıp diş eti problemleriniz için bizlere danışabilirsiniz saygılarımla ....

ERDEM ARSLANTEKİN
 

Resim
X